296 saatlik zorlu eğitim sürecinden geçtiler

11 Temmuz Salı günü RadissonBlu Şişli Otel’de düzenlenen mezuniyet töreninde mezunlar, FIATA Diploması, FIATA Hava Kargo Sertifikası, İTÜ Lojistik Uzmanlık Sertifikası ve UTİKAD Katılım Belgelerini aldı.

Törende açılış konuşmasını yapan UTİKAD Yönetim Kurulu Başkanı Emre Eldener, “UTİKAD olarak FIATA Diploma Eğitimi ile meslektaşlarımızı buluşturmanın mutluluğunu yaşıyoruz. 36 hafta boyunca devam eden bu eşsiz eğitime katılan tüm meslektaşlarımı yürekten tebrik ediyorum” diye konuştu.

Uluslararası Taşımacılık ve Lojistik Hizmet Üretenleri Derneği (UTİKAD), Türk lojistik sektörüne katkılarını sürdürüyor. 150 ülkeden yaklaşık 10 milyon kişinin istihdam edildiği, 40 bine yakın taşıma işleri organizatörü ve lojistik firmasını temsil eden Uluslararası Taşıma İşleri Organizatörleri Dernekleri Federasyonu FIATA tarafından dünyanın birçok ülkesinde uygulanan FIATA Diploma Eğitimi Türkiye’de UTİKAD çatısı altında ikinci mezunlarını verdi. UTİKAD tarafından İTÜSEM desteği ile düzenlenen FIATA Diploma Eğitimi’ni tamamlayan 19 katılımcı 11 Temmuz Salı günü RadissonBlu Şişli Otel’de düzenlenen mezuniyet töreninde diplomalarını aldı.

FIATA Diploma Eğitimi'ni başarıyla tamamlayan 19 katılımcının diploma aldığı mezuniyet törenine, UTİKAD Yönetim Kurulu Başkanı Emre Eldener, UTİKAD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcıları Turgut Erkeskin ve Nil Tunaşar, UTİKAD Yönetim Kurulu Eski Başkanı ve FIATA Onur Üyesi Kosta Sandalcı, UTİKAD Yönetim Kurulu Üyesi ve Denizyolu Çalışma Grubu Başkanı Cihan Yusufi, UTİKAD Yönetim Kurulu Üyesi ve Gümrük ve Antrepo Çalışma Grubu Başkanı Rıdvan Haliloğlu, UTİKAD Yönetim Kurulu Üyesi Serkan Eren, UTİKAD Yönetim Kurulu Eski Üyesi ve Eski Genel Sekreteri Arif Davran, UTİKAD Genel Müdürü Cavit Uğur, İTÜ İşletme Fakültesi Endüstri Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi ve FIATA Diploma Eğitimi Koordinatörü Doç. Dr. Murat Baskak ve FIATA Diploma Eğitimi eğitmenleri katıldı.

Mezuniyet töreninin açılış konuşmasını yapan UTİKAD Yönetim Kurulu Başkanı Emre Eldener, UTİKAD olarak lojistik sektörünü uluslararası bir eğitimle buluşturmanın verdiği gurur ve mutluluğu yaşadığını dile getirdi. Eğitimin öneminin altını çizen Emre Eldener, “Öncelikle eğitime katılarak büyük emek sarf eden mezunlarımızı tebrik ediyorum. 36 hafta, 296 saat süren bu meşakkatli eğitimi tamamlamak gerçekten büyük bir alkışı hak ediyor. Ancak bu noktada şunu da söylemek gerekiyor ki; dünyanın 150 ülkesinde geçerli bu prestijli eğitim herhalde Türkiye’de paranın alabileceği en iyi lojistik eğitimi. Çünkü FIATA Diploma Eğitimi’ni teorik bilginin yanında sektörümüzün pratiğine yönelik içeriği ile bir yüksek lisans programı gibi değerlendirebiliriz. Kaldı ki katılımcılar da en az iki yıl sektör tecrübesi ile mevcut bilgilerini dünya standartlarına taşımak için bu eğitimde yer almışlardır” diye konuştu.

Programın yapılandırılmasında İstanbul Teknik Üniversitesi gibi köklü bir üniversiteden destek alınmasının da önemine de değinen Eldener, “Tüm taşıma modlarının detayları ile işlendiği eğitim boyunca sınıf içi derslerin yanında düzenlenen saha ziyaretleriyle de katılımcılarımıza pratik uygulamaları yerinde görme imkanı sunuldu. Bu saha ziyaretlerinde bizden desteğini esirgemeyen üyelerimiz MNG Havayolları, UN RO-RO, Marport ve Ekol Lojistik’e de UTİKAD Yönetim Kurulu adına teşekkürlerimi sunuyorum” dedi

296 saatlik zorlu eğitim sürecini tamamlayan FIATA Diploma Eğitimi katılımcılarını tebrik eden Eldener, “19 meslektaşımız, hem FIATA tarafından 150 ülkede geçerliliği olan FIATA Diploması ve FIATA Hava Kargo Sertifikası'nı hem de İTÜ tarafından verilen Lojistik Uzmanlık Sertifikası'nı almaya hak kazandı. Başarılarının devamını diliyorum” diyerek sözlerini tamamladı.

UTİKAD Başkanı Eldener’in ardından söz alan İTÜ İşletme Fakültesi Endüstri Mühendisliği Bölümü
Öğretim Üyesi ve FIATA Diploma Eğitimi Koordinatörü Doç. Dr. Murat Baskak, bu kapsamlı eğitimi
Türkiye’deki lojistik sektörü ile buluşturmayı başaran UTİKAD’a teşekkürlerini sundu. Zorlu ve uzun süreli eğitim programını tamamlayan katılımcıları tebrik eden Doç. Dr. Murat Baskak, “2015-2016 yılında hepimiz için çok önemli ve değerli bir süreç başladı. Geçtiğimiz yıl ilk mezunlarımızı vermenin heyecanını yaşıyorduk. Bu yıl eğitimi daha verimli kılma şansımız oldu. Umuyorum ki önümüzdeki yıl daha da iyi olacak. Katılımcılarımız FIATA Diploması ile birlikte İTÜ Lojistik Uzmanlık Sertifikası almaya hak kazandı” dedi. FIATA Diploma Eğitimi’nin içerik itibariyle diğer lojistik eğitimlerinden ayrıldığını vurgulayan Baskak, sektörün eğitime ilgisinden ve katılımcıların geri dönüşlerden duydukları memnuniyeti de ifade etti.